top of page

עבודה מרחוק בזמן קורונה – איך עושים את זה?

נכתב על-ידי איילה אלון


עבודה מבית, אוטומטית ההגדרה יוצרת לחלקנו תחושת פרדוקס. הרי, כל הזמן אנחנו מנסים להפריד בין הבית לעבודה. לשמור עליהם מופרדים נקי נקי, שלא יגעו זה בזה, כמו שילד לא אוהב שהגבינה מתערבבת לו עם המלפפונים בצלחת. והנה היום אנו נמצאים במצב מעט מוזר, מצד אחד עבודה כרגיל ומהצד השני אתם והילדים בבית ולא, זו לא חופשה.

אז איך באמת שומרים על קצת סדר בשגרת היום שלנו ומצליחים לעבוד למרות הקושי?


שגרת בוקר כרגיל!

שימרו על שגרת הבוקר שלכם והחליפו את הפיג'מה - כן כן שמעתם נכון... החלו את שגרת הבוקר הרגילה "והתכוננו לעבודה", למרות שיש פרסומת שטוענת: "לעבוד?! אפשר בפיג'מה..." 😉, אנא מכם החליפו בגדים גם אם זה אומר שרק החלפתם מפיג'מה לטרנינג או לכל בגד אחר. אם בכל בוקר אחר הייתם מכינים לעצמכם קפה או ארוחת בוקר, עשו זאת. הכל כרגיל. הפיתוי להימרח במיטה עוד כמה דקות עשוי לעלות לכם בזמן יקר אחר-כך.שולחן כיסא ולעבודה

צרו לכם סביבת עבודה נוחה, כזו שתאפשר לכם להתרכז בעבודה, קחו בחשבון את המיקום – את תיפלו לפיתוי לעבוד בחדר השינה ורחמנא ליצלן לעבוד מהמיטה! קחו בחשבון את התאורה – שימו לב שמקום העבודה שלכם מואר היטב ובתאורה טבעית או על-ידי מנורה. סביבה חשוכה עשויה לגרום למאמץ לעיניים, עייפות וכאבי ראש. קחו בחשבון את הרעש – דאגו לסביבה עם כמה שפחות הסחות דעת ורעשים על מנת שתוכלו להתרכז במשימה שלפניכם.

טיפ – גם אם סביבת העבודה סופר נוחה לכם - דאגו לקום כל 30 דקות עד שעה ולמתוח את הגוף, ישיבה ממושכת מזיקה לגוף ולעיתים אנו יושבים בתנוחה לא נכונה שיוצרת עומס על השלד והשרירים. קומו שתו כוס מים בצעו 2-3 דקות מתיחות והמשיכו לעבוד. מחקרים מוכחים שביצוע מיקרו הפסקות מסייעות לכאבים שנגרמים מישבנות יתר יותר מאשר ביצוע של אימון גופני כל יום. בנוסף, עשו הפסקות מנטליות. לפעמים חזרה לעבודה אחרי התרעננות קלה מסייעת לריכוז ולהמשך במשימות.

תגדירו לעצמכם ולסביבה מתי אתם עובדים ומתי לא

השהות בבית לא הופכת את הבית למשרד שעובד 24/7, דאגו להגדיר לעצמכם, בשיתוף בן/בת הזוג במידה וצריך לחלוק בטיפול הילדים, מתי אתם עובדים ומתי לא. כמו שאמרו רבים וטובים בעבר "תפסת מרובה, לא תפסת". אל תנסו להיות אלופים בריבוי משימות. בסוף שום דבר לא נעשה עד הסוף.

בנוסף, תכננו מה אתם רוצים להספיק בזמן שהגדרתם לעצמכם. נסו להיות מציאותיים ולא להכניס ל-4 שעות עבודה תפוקה של 8 שעות.

ומה עם הילדים בזמן שאתם עובדים? שאתם צריכים לעבוד דאגו לילדים למשימות / עיסוק / למידה עצמית / הכנת שיעור בית וכיו"ב ותתפנו לעבודה. ושאתם בזמן עם הילדים הקדישו להם את כל תשומת הלב.


קבעו זמנים מוגדרים לסנכרון של חברי הצוות

בזמן שהגדרתם לעבודה, נסו לתאם פגישות טלפוניות/וידאו עם הצוות שלכם כדי לסנכרן משימות ועדכונים. במידה ומתאפשר נסו לסנכרנן את זמן העבודה של הצוות כך שיהיה פרק זמן בו כולם עובדים וניתן לפתור בעיות ולקדם נושאים.

ואיך מתעדכנים כצוות? ראשית העדיפו לשוחח בווידאו (כי אין טוב ממראה עיניים ומשמע אוזניים), שנית שיחות טלפוניות ובסוף הודעות טקסט לעדכונים קטנים ומיידיים. זו דרך לשמור את כולם מחוברים, מעודכנים ובאותו MOOD.


היפגשו עם קולגות

כי גם אתם צריכים אינטראקציות אנושיות, במידה ואפשרי לכו לעבוד עם קולגה. זה יעזור לכם לבצע את המשימות ולרכז מאמץ. (תלוי מה הנחיות משרד הבריאות בעת הנוכחית).


לסיום סיומת

עבודה מהבית, כמו שכבר אמרתי בתחילה מרגיש כמו דבר והיפוכו, אבל אם נסתכל בחברות שונות בארץ ובעולם זוהי צורת עבודה רווחת שתופסת תאוצה והטכנולוגיה מאפשרת לנו להתקדם ולבצע את המשימות מכל מקום ובכל זמן. רק שימו לב שהגבולות לא נעלמים לחלוטין, עד שאתם לא מבחינים מתי אתם בבית ומתי בעבודה. אל תתמסרו לפיתוי לעבוד בפיג'מה או מהמיטה... פשוט אל....

26 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול